czwartek, 27 października 2011

Cool Kids of Death - Plan ewakuacji

Cool Kids of Death
Plan ewakuacji
2011, Sony Music


6.7I Mimo dwuetapowej struktury reakcja zachodzi natychmiastowo, w rozbłysku niekontrolowanym i wymykającym się analizie. Fakt że założono blog piosenkickod, a obyło się bez pioseneknosowskiej czy piosenekmyslovitz dowodzi siły jej oddziaływania. Należy koniecznie wyrzucić ją z siebie, bo jest toksyczna, jak gniew trawiący kochanków. Po pierwsze: identyfikacja z tekstami i linią programową pierwszych płyt CKOD zaszła tak daleko, że sztuczne komplikowanie wymowy kolejnych albumów służy nobilitacji działań zespołu, którego rozwój dla neutralnego słuchacza przedstawia się jednoznacznie jako równia pochyła. Plan ewakuacji nie obejdzie nikogo, poza tymi, którzy raz pokochali Kulki i nie chcą ich stracić tak bardzo, że w obliczu słabego albumu zdecydują się raczej na spiskową teorię konceptu totalnego, rozciągniętego na całą przewidzianą lata wprzód dyskografię, niż na machnięcie ręką. Ale nie jest to klasyczna idealizacja obiektu uczuć. Pamiętajmy o domieszce gniewu decydującej o szczególnym charakterze tej miłości. Sytuacja sercowa utrzymana jest w stylu jeśli nie ja, nikt nie będzie cię miał lub nie odejdziesz, póki mi tego nie wyjaśnisz. Po drugie: fascynacja to w istocie wątła i schizofrenicznie rozgałęziona na dwa fronty – manifestowania stałości w uczuciach, idącego buntowniczo pod prąd powszechnej opinii o zejściu obiektu uczuć na psy, i zawoalowanej tęsknoty za złotym wiekiem porozumienia bez słów, tym czasem, kiedy przekaz był na tyle spójny i uniwersalny, że jako klasyczne hit or miss nie potrzebował pośrednictw i nie zaznaczał tak wyraźnie przepaści między zaangażowanymi a przygodnymi słuchaczami. Dawno temu muzyka CKOD trafiała do serca albo nie, jeśli ktoś jej nie rozumiał mógł odejść wolno. Obecnie zaś istotny procent fanów przypomina dziwaków nagabujących przechodniów o urodę własnej dziewczyny: Podoba się? To wpierdol. Nie podoba? Wpierdol. Nie tyle brakuje odpowiedzi, co przestrzeni do trzeźwego ocenienia ich/jej trafności.

Istotna prawda: Plan ewakuacji to płyta predestynowana do bycia chujową i ogromna większość oceni ją negatywnie bez słuchania, mając do tego pewne prawo. Z drugiej strony to właśnie ten album jest jako jedyny władny zdementować towarzyszące premierze pogłoski o toczącym CKOD raku dezorientacji we własnym położeniu, ale wychwycenie tego potencjału nie jest łatwe. Jeśli określać Kulki kurwami polskiej sceny muzycznej, to najobfitsze, dławiące cumshoty spłynęły do ich gardeł ze strony fanów. Jeżeli zespół przysłuchiwał się opiniom na własny temat, od cwanych tweetów po zawrotnie piętrzone analizy, mógł porwać się na akt dobrej woli i spróbować spełnić pokładane w sobie sprzeczne oczekiwania autentycznie się gubiąc i zagubienie to eksponując (co zresztą według niektórych dokonało się już dawno temu, lecz zostało zręcznie zatuszowane jako zamierzone). I tak na przykład, brnąc przez pierwszą połowę Planu ewakuacji łatwo ulec przeświadczeniu, że Cool Kids of Death odcięli się od swojego genezyjskiego tematu – rynku pracy, a szczególnie własnego alter ego w postaci obślizłego japiszona, jeszcze niecałą dekadę temu funkcjonującego jako symbol wyścigu szczurów, automatyzacji kariery i ochłodzenia stosunków międzyludzkich, reprezentującego negatywną przyszłość tak zwanej humanistyki. Więcej nawet – takie utwory jak "Karaibski" czy tytułowy zdają się sugerować, że kreatywna praca biurowa, owszem, wzmaga lęk przed przemijaniem, uwypukla bezcelowość egzystencji, ale z drugiej strony oferuje tyle czasu wolnego i pieniędzy, że można w formie hobby nagrywać pop-rockowe lub nawet punkowe ważne-żeby-piosenki i zapomnieć o Generacji Nic. Nietrudno zauważyć, że ta partia materiału sama obnaża swoje słabości, początkowo prezentując się jako zwyczajne nudy, a z czasem irytując nagromadzeniem drobnych usterek. Na przykład w "Dalej pójdę sam" padają wersy Znalazłem w końcu ludzi na ostatniej z wysp / Ich zwyrodniałej mowy nie rozumiał nikt, podczas gdy piosenka nie przywołuje żadnej perspektywy poza należącą do podmiotu lirycznego. Zresztą wyspa nie po to jest ostatnia, aby było z kim porównywać gwarę jej autochtonów. Kawałek dalej, w "Białej fladze", razi niefortunne pomieszanie kafkowskiej atmosfery Lokatora Polańskiego z niezrozumiałą z perspektywy demokratycznego państwa wizją patriotyzmu, czy może po prostu egzystencji w społeczeństwie. Bzdury? Jasne, rozumiem, ale jest ich na tyle dużo, że kiedy wchodzą w reakcje z takimi bohomazami jak "Chrystus" zaczynają rozprzęgać całość tracklisty, która na to nie zasługuje, bo z jakichś powodów anonsowany przez bite siedem utworów kierunek obiera nagle przeciwny wektor na wysokości ósmego.

II "Wiemy wszystko" to oczywiście nie jedyny nostalgiczny utwór CKOD. Wydaje się jednak, że pomimo odwiecznego przemawiania w pierwszej osobie, to dopiero ta piosenka jest faktycznie autoreferycyjna – wskazująca na siebie, na dziwaczny stan, w którym upływ czas mierzy się graniem w zespole. Na wspomnianym już blogu pojawiła się interesująca obserwacja na temat tego utworu:
Ogólnie rzecz biorąc po usłyszeniu tej piosenki moje zainteresowanie płytą drastycznie wzrosło. Wydaje mi się, że zespół postanowił wrócić po własnych śladach i zacząć prawie od nowa. Mamy więc do czynienia nie z piątą płytą CKOD, tylko z drugą płytą z alternatywnej rzeczywistości. (...) Jest świeżość i przestrzeń, ale również atmosfera końca lata i dojrzewania. Jest tu zapowiedź nieuchronnego rozstania. Czytając niektóre opinie odnośnie "Wiemy Wszystko" można łatwo zrozumieć dlaczego zespół planuje zawiesić działalność.
Trafne intuicje. Może i pomiędzy pierwszą a drugą płytą nie mogłoby minąć wystarczająco dużo czasu, by bunt pierwotnie wycelowany w biurowce skarlał do tego stopnia, że za cel obiera okna działkowych altanek, ale faktycznie trudno nie ulec wrażeniu, że tekst refrenu – Mijamy punkt, w którym miasto przechodzi w przedmieścia / Parę przystanków stąd kończy się znany nam wszechświat – nie dotyczy pokonywania przestrzeni, lecz czasu. Dystanse odmierzali CKOD przystankami już w "Kręcimy się w kółko", wytyczając mimo wszystko perspektywę jaśniejszą od osiągnięcia punktu, który w ciepłe dni starsze kobiety pokonują w drodze na cmentarz. Symbolizowane przez aglomerację dynamika i stres, dorabianie się i pokonywanie szczebli kariery, tłum i zawierucha danych, zostają z tyłu, tak samo jak młodość. Urokliwa atmosfera końca lata obnaża się szybko jako okres powolnego usuwania się w cień, brania pod hipotekę domu na suburbiach, żeby spełnić zapamiętany z telewizji sen zachodnich czterdziestolatków. Bezwzględne postępowanie procesu zaznacza napotkany po drodze mały fiat – samochód, którego bohaterowie nie oszczędzają, podobnie jak wszystkich innych, bo relikty przeszłości nie robią na nich wrażenia niezależnie od tego czy są artefaktami motoryzacji, czy kultury (koncert legendy podziemia, która nie robi wrażenia). Wszystko to oczywiście ma w sobie sporo patosu, ale łatwo go wybaczyć: "Wiemy wszystko" to chórki i długo wstępujące fade iny zamiast cytatu z Clinta Eastwooda, to także butelki z kamieniem i benzyna, czyli grzechot i leniwy chlupot zamiast wrzasku eksplozji i łomotu gromów ewokowanych przez pochodzącego sprzed niemal dekady singlowego protoplasty tej piosenki.

Za przykład resetującego prądu może posłużyć także toporna pointa świetnego "Pas" – potrzebna mi maszyna do robienia dziur – która odsyła do prostego języka ludowych porzekadeł. Dokładny rym mur-dziur przywodzi na myśl szczególnie jedno z nich: głową muru (mur) nie przebijesz (dziura), prowadząc do wniosku, że problem (obrzydzenie do pochwał od działu kadr, triumfu statystyk i klikalności, które w realnym życiu byłyby obrazą, a potem obrzydzenie z jakim mimo wszystko bierze się tę aprobatę za dobrą monetę, bo oczekiwanie na realne docenienie jawi się jako bezowocne; nieskończone odkładanie na jutro realizacji faktycznych zainteresowań i zapychanie emocjonalnego i intelektualnego głodu ciągłym autonapominaniem, że tylko dzięki tej chujowej pracy, o niebo przecież lepszej od sprzedawania ciuchów, można pozwolić sobie na... ok, dalej już "Nie mogę się słuchać") nie poddaje się intelektualnym rozstrzygnięciom i odwodzi od filozofowania ku destrukcji, hedonizmowi, wycofaniu się z obiegu prosto w paszczę nędzy racjonalizowanej godnością osobistą lub ku milczeniu, na które jako na faworyzowaną opcję wskazują otwierające piosenkę wersy o wąskim gardle. Więcej o efektach rzucenia mowy dopowiadają jeszcze "Nie mam nic", bezpośrednio sąsiadujące z "Pas", i "Złe rzeczy", gdzie, stawiając w centrum uwagi niewyraźne obrazy, nielogicznie sekwencjonowane ujęcia i brzydotę amatorskiego filmowania, również wskazuje się na potrzebę zbastowania z gadką, a szczególnie z tą jej właściwością, która przypomina o upływie czasu – linearną narracyjnością.

III Każdą rozmowę o Cool Kids of Death można zakończyć stwierdzeniem wszystko to prawda, ale nie ogarniasz kontekstu. Niuanse kariery zespołu prowokują do przewrotnego mnożenia przedrostków (anty-, post-, pro- i tym podobnych), tak że w pewnym momencie trudno już powoływać się na cokolwiek innego. Odżegnując się zaś od naświetlania pozamuzycznych zawiłości pozostaje iść po najmniejszej linii oporu w stronę oceniania riffów, basów, wokali, które nijak łączą się z całym fenomenem, bo nigdy nie oczekiwano od Cool Kids of Death wyróżnienia się sprawną obsługą instrumentów. Wartością środka, pozwalającą uchylić się od eksploracji biegunów, może być kontrowersyjna teza, że zespołem powodowała zawsze autentyczna potrzeba ekspresji, nie zaś obłudna kalkulacja. Intencje CKOD na wysokości piątej ich płyty (!) są rzecz jasna tajemnicą, ale warto otworzyć się przy okazji tej premiery na poetycką sprzeczność fundującą zarówno samą twórczość zespołu, jak i jej recepcję, sprzeczność egzystującą w skali mikro i makro. Pierwszy wymiar polega na tym, że stykając się ponownie z naiwnymi, pełnymi źle lokowanej wściekłości tekstami z debiutu i identyfikując się z nimi pomimo upływu lat, słuchacz odczuwa zarówno pogardę wobec siebie, jak i specyficzną dumę. Rozkoszowanie się wczesnymi lirykami CKOD to wstyd bycia zafiksowanym w okresie dorastania, ale jednocześnie także kojąca wiedza, że ów zbawienny gniew, rozrywający kurtyny, plujący z balkonu na widzów opery oklaskujących widowisko z parteru, wszczynający bójki i świadczący o dalszym tleniu się młodości w murszejącym ciele i koślawiejącym umyśle, wcale nie obumarł i pozostaje doznaniem równie mistycznym co przaśny buddyzm w oparach marihuany. W skali makro zaś kontakt z tym materiałem i odkrycie niezmiennej z nim korespondencji przeraża. Tak, jak świadomość, że rzeczy niebezpieczne i niegrzeczne mają swój wyjątkowy smak tylko dopóki, dopóty żyją nasi rodzice. Kiedy umierają, odchodzą lub starzeją się do tego stopnia, że nasze wybryki nie robią już na nich wrażenia, tracimy jedyną publiczność, na której naprawdę nam zależy – obojętne czy okaże dezaprobatę, czy nagrodzi poklaskiem. Sytuacja psychiczna, która moim zdaniem naświetla niektóre sensy poczynań bohatera filmu Bronson Winding Refna. Między tym obrazem a drogą artystyczną CKOD można by zresztą przy odrobinie wysiłku zawiązać wiele analogii.

Jako nastolatek uwielbiałem zapętlać sobie wers Twardy sopel wbiłem w serce, szczególnie że zamiast twardy odpowiednio długo słyszałem czarny. Na Planie ewakuacji nie ma miejsca na misheardy, to płyta o tym momencie życia, w którym zaczyna się przekonywać do wiary w pewne dogmaty – prawdy, które stanowią ochronę, jaką dla koralowca jest jego egzoszkielet. Być może bez niego ów wyjątkowy organizm w ogóle by nie zaistniał, ale warto spekulować i wyobrazić sobie tropikalne morze, którego dno, zamiast łudzić marzycielską architekturą, opływa w splątane gąszcze wolno polatujących flaków: przełyków, jam chłonnych, żołądków i innych detali anatomicznych nagich koralowców. Tam gdzie nie pętają ludzi zobowiązania, gdzie nie otacza ich ciepłą zbroją rodzina, tam najwyraźniej uwypukla się ich pierwotna konstrukcja wewnętrzna, i fakt, że członkowie CKOD mają już swoje lata sprawia, że ich myśli naturalnie orbitują wokół tych kwestii, a częścią ulegania przymusowi natury – opresyjnej dla artysty potrzeby ustatkowania się i przekazania genów – jest ucieczka we własną przeszłość. Wiem, że to zbyt proste jak na Kulki, szczególnie że Plan ewakuacji to nie pamiętnik, a raczej materiał prowokujący do rozpościerania interpretacji i pogłębiania autorefleksji. I tak, jakiś czas temu pisałem o życiu, ewentualnie o pułapkach pamięci, ale na pewno nie o piosenkach:
Większość poddaje się nie dlatego, aby ich sen był zbyt słaby, czy żeby rzeczywistość była faktycznie tak bezlitosnym i zachłannym monstrum. Poddają się, bo wiarę w możliwość spełnienia marzeń zastępuje w nich nadzieja, że porzekadła o niemożliwości pogodzenia dziecięcych mrzonek z płaceniem rachunków okażą się prawdziwe. Przeświadczenie o przymusie dostosowania się, nagięcia do okoliczności, a więc przekonanie o przewadze realiów nad jednostką, sprawia, że dzieciństwo karleje, zostaje zepchnięte do roli pociesznej zabawki, po którą sięga się jak po nośnik konwencji, wehikuł jałowych resentymentów. Trwanie przy wczesnej wizji siebie wymaga o wiele większego wysiłku niż zdobycie funduszy na dorosłe życie. To wysiłek porównywalny zaprzeczaniu faktom, kiedy drąży nas przeczucie istnienia prawdy, nie mającej nic wspólnego z argumentacją czy dowodzeniem. (Pamięci, przerób)
Ten akapit streszcza mi Plan ewakuacji w sposób, którego nie chciałbym spłycić dalszymi tłumaczeniami. A kiedy dochodzi do takich stwierdzeń w kontekście dzieła, którego odbiór można by równie dobrze sprowadzić do umiejętnego wychwycenia rządzących nim konwencji, oznacza to, że do przysłowiowej postmodernistycznej komplikacji dodano wartość dominującą nad showbizowymi sztuczkami – powiew świeżości dmący od niedomkniętego nawiasu. Plan ewakuacji to restart Cool Kids of Death i chciałbym dopisać oby nie nagrywali już więcej, ale byłoby to zakończenie zbyt cool, nieprzystające do ładunku emocji oferowanych przez piątą (!) ich płytę.

12 komentarzy:

 1. piąta płyta ckod to o pięć za dużo. to jest koronny przykład punku, dla ludzi, którzy nie słuchają punku. niby riffy ostre, niby teksty agresywne (plus dęte agitki), ale wszystko odbywało się w granicach dopuszczalnych norm, tak żeby publiczności modniej ubranej z ultrafioletowym stemplem na nadgarstku zbytnio nie wyalienować. kalkulowany bunt to jedna z najgorszych rzeczy, w jakie mainstream przetrawił elementy kultury punkowej, razem z badzikami gdzie w napis "punk" układają się różowe serduszka.

  zresztą, co to za agresja kiedy przy debiucie pisze się artykuły-manifesty (niemniej nadęte, należy dodać)?

  OdpowiedzUsuń
 2. Do Marka:

  "To jest koronny przykład punku, dla ludzi, którzy nie słuchają punku" - fantastyczne! to tak jak z Kalibrem 44, który "prawdziwi hiphopowcy" określali jako muzykę robioną pod ludzi, którzy nie znają się na hip-hopie. Rozumiem, że bunt w wykonaniu zamroczonego tanim winem kolesia w kurtce z naszywką The Exploited, który dumnie obwieszcza, że "to chuj że gramy jak dwadzieścia lat temu" i napierdala w kółko te same trzy akordy jest bardziej autentyczny niż gitarowa wiertarka CKOD (debiut), która zjednała sobie nawet miłośników industrialu. Najwyraźniej buntować się mogą tylko punkowcy, bo jeśli nosisz koszulkę "muzyka przeciwko rasizmowi" i nie jesz mięsa to twój bunt odbywa się w ramach ogólnie przyjętych reguł gry, jednak flirtowanie z mainstreamem to grzech. Rozumiem. Każda subkultura musi mieć własny kodeks.

  Nie rozumiem też jak można mówić o tym, że "kalkulowany bunt" to coś stojącego w kontrze do "kultury punkowej". Wielki Rock'n'Rollowy Szwindel, anyone?

  P.S. Moja dziewczyna jest ładniejsza od Twojej ;). A przynajmniej na pewno jest bardziej oczytana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi Anonimie,
  jem mięso, mam gdzieś naszywki, Sex Pistols i Exploited. od sześciu lat regularnie piszę o porządnym punku i nie chce mi się po raz kolejny tłumaczyć dlaczego CKOD w ramy takowego się nie wpasowują.

  jeśli płytę nagraną przez facetów pracujących w agencjach reklamowych i publikujących szumne manifesty nazywasz gitarową wiertarką to znaczy, że brakuje ci osłuchania. proste.

  PS: nie sądzę, moja pisze doktorat z przestrzeni miejskiej w różnych typach narracji sekwencyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 4. to chujowa z niej pankuwa!
  z powazaniem,
  patryk

  OdpowiedzUsuń
 5. "Masz gdzieś" Sex Pistols, bo to nie jest "porządny punk"? Wow.

  Btw. ja myślałem, że wszystkie istotne zespoły punkowe znudziły się nim jeszcze przed 1980. Wszystkie ciekawe zespoły były potem zakładane przez ex-punkowców i osoby zainspirowanych estetyką. No cóż, można grać "interesującą muzykę" albo być "porządnym punkowcem".

  Mówię o brzmieniu, posłuchaj sobie "Nielegalnego" i wskaż mi proszę drugi polski zespół z tak metalicznymi, jazgotliwymi partiami gitar i przesterowanym wokalem. Wyzywam Cię ;). Nawet Albini by pewnie polubił te gitary.

  "brakuje ci osłuchania. proste"
  Z punk rockiem? Ostatnio coś rzadziej się widujemy.

  P.S. Nie wychwyciłeś aluzji do treści recenzji. Wcale nie mówimy o dziewczynach.

  OdpowiedzUsuń
 6. do patryka: dorośnij, gościu.

  do anonima: naprawdę, sex pistols nie byli dobrym zespołem. ich piosenki są potwornie nudne. co istotniejsze, nie stworzyli gatunku, oni go tylko przenieśli do świadomości ogółu. to ich jedyna zasługa. rotten był momentami zabawny w ramach PIL, ale tam też podpieprzał koncepty Flipperowi (vide okładka i wkładka "Public Flipper Limited).

  "No cóż, można grać "interesującą muzykę" albo być "porządnym punkowcem"."

  pisząc takie rzeczy od razu wskazujesz na fakt, że znasz tylko te najpopularniejsze zespoły. najfajniejsze w tej estetyce (poza efemerycznością) jest to, że nie tworzyły jej zespoły podające ramy gatunkowe, ale te, które je aktywnie atakowały. innymi słowy, jest szereg powodów dla których zespół punkowy z Vancouver wyda na siedmiocalówce cover "My War", a nie "Anarchy In The UK".

  brzmienie "nielegalego" - to może od razu cztery zespoły? posłuchaj Siekiery z Budzyńskim na wokalu czy znacznie ciekawszego pod każdym względem Wilczego Szańca. ich LP wyszedł w zeszłym roku. albo nawet Knife In The Leg lub Belgrado:
  http://youtu.be/TGPgoMUbVNQ

  "Z punk rockiem? Ostatnio coś rzadziej się widujemy."
  chyba przypadkiem potwierdziłeś moje zdanie o punku dla ludzi nie słuchających punku, man.

  i nie powołuj się na Albiniego. kult jego "rockowości" w Polsce staje się mocno męczący.

  OdpowiedzUsuń
 7. "posłuchaj Siekiery z Budzyńskim na wokalu"

  Wczesna Siekiera to taki rodzaj energii, którego w ogóle nie kupuję. Adamski i "Nowa Aleksandria" to dla mnie o wiele bardziej przemyślane rzeczy, właśnie dlatego, że odchodzą od estetyki punkowej. I z CKOD jest pod wieloma względami podobnie, bo więcej w nich The Jam niż właściwych inspiracji punkowych (nawet w książeczce pierwszej płyty jest kilka ukłonów w stronę modsów).

  "chyba przypadkiem potwierdziłeś moje zdanie o punku dla ludzi nie słuchających punku, man"

  Ale ja JUŻ nie słucham punku. Nie chodzi wcale o to, że nie ma go w mediach, tylko świadomie go unikam. Przepraszam za porównanie, tak naprawdę nic o Tobie nie wiem, ale sytuacja przypomina mi coś w rodzaju miłośnika science-fiction, który kręci nosem na mainstream i myśli, że ludzie nie czytają fantastyki, bo się na niej nie znają i że panuje jakiś ostracyzm w środowisku krytyków spowodowany ich ignorancją. Stąd to podkreślanie z Twojej strony aspektu efemeryczności (że niby automatycznie również elitarne).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Ale ja JUŻ nie słucham punku. Nie chodzi wcale o to, że nie ma go w mediach, tylko świadomie go unikam."

  Ok, potwierdziłeś moje zdanie po raz kolejny. Nie mam nic więcej do dodania. Quod erad demonstrandum.

  Na koniec rada: zastanów się czy punk kiedykolwiek był i/lub może być muzyką w jakikolwiek sposób elitarną. Sprawdź definicję elitarności, etc.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przewróciłam się na bok i pękłam ze śmiechu przy słowach "prawdy, które stanowią ochronę, jaką dla koralowca jest jego egzoszkielet", miód! Podobne odczucia co do albumu. Pozdrav!

  OdpowiedzUsuń
 10. nie przeczytałam recenzji i komentarzy bo zupełnie mnie nie obchodzą kiedy słucham trzeci raz tej płyty. mam nadzieję, że się rozpadną i już więcej nie będę "eksperymentować" pod szyldem ckod.
  a poza tym uwielbiam eksperymenty i zmiany, really really.

  OdpowiedzUsuń
 11. jezu, przeczytało mi się gdzieś tu powyżej "punk", wlazło mi to w oczy, jakby ktoś mi kaktusem w oko strzelił. i nie wiem skąd się "punk" wzięło w *kontekście* ckod. niech się rozpadną. że się powtórzę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przeciez ckod od początku jest zespolem post-punkowym , a nie punkowym, dlatego bezcelowa ta dyskusja w komentarzach.

  OdpowiedzUsuń